Góry Bystrzyckie i Orlickie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Sąsiadujące ze sobą niemal bliźniacze pasma Sudetów Środkowych. Góry Bystrzyckie w większości leżą w granicach Polski, z kolei Orlickie niemal w całości znajdują się na terytorium Czech. Nie oferują może oszałamiających, wyjątkowych widoków, ale umożliwiają za to kojący aktywny wypoczynek lub relaks w uzdrowisku, w otoczeniu niemal nietkniętej, dzikiej przyrody, z dala od pędzącej cywilizacji i irytującego towarzystwa ludzkich mas.

Najciekawsze panoramy oferuje jazda Autostradą Sudecką – przejażdżka jedną z najwyżej położonych dróg asfaltowych w kraju pozwala podziwiać Masyw Śnieżnika, Dolinę Orlicy czy Kotlinę Kłodzką. Szosę budowano w latach '30 XX wieku, jednak nigdy jej nie dokończono. Miała ułatwić nie tylko ruch turystyczny po całych Sudetach, ale też służyć celom militarnym.

Cechą charakterystyczną obu pasm są gęste lasy świerkowe i mieszane. Przechodzi przez nie może nieszczególnie rozbudowana (zwłaszcza po polskiej stronie),ale wystarczająca sieć szlaków turystycznych. Tereny Gór Bystrzyckich i Orlickich są świetne dla wytrzymałych piechurów i amatorów kolarstwa górskiego, a zimą oczywiście narciarstwa biegowego. Nie ma rzecz jasna przeciwwskazań, by wybrać się na mniej wymagające wyprawy – wierzchołki są z reguły rozległe i płaskie, więc po dotarciu na szczyt można kontynuować wycieczkę bez większego wysiłku.

Zdobywcy górskich szczytów w Górach Bystrzyckich powinni pomyśleć o Sasance (985 m n.p.m.),Jagodnej (977 m n.p.m.),Łomnickiej Równi (898 m) oraz Bieścu (833 m) w Górach Bystrzyckich. Pod Czerńcem (891 m) warto wejść do jaskini przy wschodnim zboczu, w dolinie Gołodolnika – Solnej Jamy. Wypłukiwanie przez wodę kryształków z marmurowych ścian, nadało im specyficznej barwy i szklistego blasku. Dzięki temu grota sprawia wrażenie, jakby była zbudowana z soli. Niedaleko jaskini można odnaleźć ruiny zamku Szczerba z przełomu XIII i XIV wieku.

Sąsiednie pasmo jest nieco wyższe. Tutaj godne polecenia są trasy na Wielką Desztną (1115 m n.p.m.),Orlicę (1084 m),Zielony Garb (1026 m),Szerlich (1025 m) czy też Sołtysią Kopę (896 m).

Naturalnie w pobliżu nie brakuje atrakcji dla narciarzy. Po polskiej stronie najciekawsze warunki oferują stacje w Zieleńcu i Podgórzu – nieco oddalonych od centrum dzielnicach Dusznik-Zdroju, które niegdyś były odrębnymi miejscowościami. Bardziej rozbudowaną infrastrukturę mają Czesi, m.in. w Desztnem, Czenkowicach, Zdobnicach czy Teplicach nad Metuji. Warunki klimatyczne i znaczące ilości rocznych opadów umożliwiają szusowanie przez wiele miesięcy w roku.

Tytułowe łańcuchy oddziela od siebie Dolina Dzikiej Orlicy. Potok wypływający spod Zieleńca, przyjmując wody licznych dopływów tworzy rzekę, na blisko 30 kilometrach stanowiącą również granicę państw. Biegnie wśród malowniczych lasów, otwierając również widoki na górskie szczyty. Urodą może konkurować nawet ze swoimi alpejskimi kuzynkami. Dzika Orlica i inne rzeki w regionie zyskują na popularności jako trasy spływów kajakowych.

Na terenie Gór Bystrzyckich i Orlickich ustanowiono obszar chronionego krajobrazu. Rośnie tutaj ponad 850 gatunków (w tym ok. 70 typowo górskich) roślin naczyniowych – paprotników, nasiennych oraz kopalnych (reliktów sprzed milionów lat). Zainteresowani botaniką nie mogą zapomnieć o Torfowisku pod Zieleńcem. W tym rezerwacie przyrody, na ponad 230 hektarach, kwitnie życie wielu gatunków objętych ścisłą ochroną. Są to m.in. rosiczki, brzozy karłowate, sosny drzewokose, pierwiosnki wyniosłe oraz żurawiny błotne. Występują tutaj również rzadkie ważki i motyle.

Nie tylko przyroda Gór Bystrzyckich i Orlickich zasługuje na uwagę. W regionie łatwo znaleźć zabytkowe kościółki, pozostałości zamków i wojskowych twierdz czy muzea przypominające o kulturze i rzemieślniczych tradycjach. W pobliżu Polanicy-Zdroju warto odwiedzić Muzeum Misyjne Ojców Sercanów (posiadające również eksponaty z Peru, Tahiti i Konga) i Hutę Szkła Artystycznego „Barbara”. Godne polecenia są również Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, gdzie można własnoręcznie średniowiecznymi metodami wyprodukować (i zachować na pamiątkę) kartkę papieru, oraz Muzeum Filumenistyczne – w Bystrzycy Kłodzkiej można dokładnie zapoznać się z historią i metodami wzniecania i podtrzymywania ognia.

Mini przewodnik

Oddzielne, a mimo tego bardzo zbliżone pod względem ogólnej charakterystyki pasma w Sudetach Środkowych. Tu i tu dominują lasy świerkowe oraz mieszane, tu i tu panują świetne warunki dla pieszych wędrówek, rowerowych rajdów czy narciarstwa biegowego zimą. Duża część Gór Orlickich i Bystrzyckich leży w obszarze chronionego krajobrazu lub rezerwatów przyrody.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja