Muzeum Filumenistyczne

Kominkowe, grillowe, dymne, wodoodporne, sztormowe, kowbojskie, do cygar, i jeszcze wiele innych – zapałki. To one dominują w bystrzyckim muzeum poświęconym filumenistyce – czyli etykietom na opakowaniach od zapałek (będącymi nieraz prawdziwymi, choć małymi dziełami sztuki) oraz historii krzesania, podtrzymywania i wykorzystywania ognia. To jedyna tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie i na świecie.

Dwie z wystaw stałych Muzeum Filumenistycznego przedstawiają bogate zbiory różnorodnych motywów na przestrzeni lat umieszczanych na pudełkach z zapałkami w różnych rejonach świata. Przeważają oczywiście eksponaty z Europy, nie brakuje jednak tematycznych perełek ze Stanów Zjednoczonych, Chin czy Indii. Niewielkie obrazki pełniły szereg ważnych funkcji – informacyjne, edukacyjne, reklamowe, propagandowe, dekoracyjne. Natomiast część o historii niecenia ognia prezentuje szereg innych przedmiotów i urządzeń, które zastąpiły ludzkości Prometeusza – głównie krzesiwa i zapalniczki (benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczna lampa Doebereinera), nieraz o naprawdę fantazyjnych kształtach: np. broni palnej, szminki, aparatu fotograficznego.

Kolejne stałe ekspozycje nie dotyczą bezpośrednio tematu – są to kolekcja ponad 200 satyrycznych rysunków Andrzeja Mleczki (zdecydowanie nie zasługują na puszczenie z dymem) oraz wystawa „Bystrzyca Kłodzka – oblicza miasta” przedstawiająca najważniejsze zabytki oraz historię miejscowości.

Muzeum Filumenistyczne prowadzi szereg akcji edukacyjnych, wystaw i warsztatów, mających na celu popularyzację i wzbudzenie zainteresowania regionalnymi tradycjami, historią, kulturą i sztuką. Dodatkowo razem z polskimi i europejskimi producentami angażuje się w promowanie historycznych zabytków na współczesnych opakowaniach zapałek. W placówce działa również sklepik z zapałczanymi pamiątkami.

Muzeum Filumenistyczne powstało w 1964 roku z inicjatywy mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej. Muzeum mieści w XIX-wiecznych budynkach dawnej ewangelickiej szkoły parafialnej.

Dodaj opinię

Jedna z niewielu tego typu placówek zarówno w Polsce, jak i na świecie. Muzeum Filumenistyczne prezentuje szeroki przekrój małych dzieł sztuki, jakimi okazują się etykiety i obrazki na pudełkach od zapałek. Eksponaty pochodzą z wielu różnych krajów. Można też tu zapoznać się z historią sposobów krzesania ognia. Dodatkiem są wystawy o zupełnie innej tematyce.

Muzeum Filumenistyczne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Filumenistyczne, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Filumenistyczne.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Filumenistyczne. Redakcja serwisu www.polanicazdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4,5-5 zł
    Muzeum Filumenistyczne cena biletu ulgowego: 4,5-5 zł
  • 7 zł
    Muzeum Filumenistyczne cena biletu normalnego: 7 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Filumenistyczne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij