Schronisko na Szczelińcu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Znane również jako “Szwajcarka”, a to z powodu dość oczywistych inspiracji architektonicznych helwecką wersją stylu tyrolskiego. Stawianie dzisiejszego budynku schroniska zaczęło się w 1845 roku, w związku z niespotykanym wzmożeniem ruchu turystycznego na najwyższym szczycie Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki ogromną popularność wśród wędrowców zaczął zyskiwać niemal równocześnie z rozwojem uzdrowiska. Wybierały się tu tak znamienite osobistości jak Johann Wolfgang Goethe, John Quincy Adams czy królowie Prus. Nawet jeżeli Fryderyk Wilhelm II wizytował okolicę przede wszystkim pod kątem oceny możliwości wybudowania obronnych fortów, to już jego następca od 1813 r. osobiście dopomagał w rozwoju tutejszej turystyki.

Jedną z trafniejszych decyzji w tym zakresie było powierzenie funkcji kasjera i przewodnika po górze Franzowi Pablowi - mieszkańcowi i sołtysowi pobliskiego Karłowa. W 1815 r. powstała tu pierwsza altana turystyczna, ufundowana ze środków specjalnej Kasy Szczelińca Wielkiego. Więcej ciekawostek i statystyk z pierwszych lat schroniska Pabel zawarł w swojej książce, dostępnej również dzisiaj.

W 2016 r. schronisko posiadało 38 miejsc noclegowych (poza sezonem ta liczba wzrasta do 43) w typowo turystycznym standardzie. W pokojach może nocować od 2 do 10 osób, są komfortowe łazienki. Działa też całoroczny bufet, a od maja do października czynna jest letnia restauracja z tarasem na skarpie. Nudzić się nie pozwoli bogato wyposażona świetlica (gry planszowe, książki, gitary) i dostęp do internetu Wi-Fi.

“Szwajcarka” organizuje też imprezy okolicznościowe, konferencje i zorganizowane wyprawy po górach, w których przemierzanie szlaków wcale nie będzie największą atrakcją. Z uwagi na kompletny brak możliwości transportu zaopatrzenia samochodem, wciąż w użyciu jest specjalny wyciąg towarowy. Swego czasu, władze gminy planowały zbudowanie kolei gondolowej na Szczeliniec Wielki. Stacja dolna miałaby znajdować się jeszcze w Radkowie.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Schronisko.na.Szczelincu

Mini przewodnik

Turystyczne schronienie na najwyższym szczycie w Górach Stołowych. Popularna “Szwajcarka” powstała w I poł. XIX wieku, a nieocenione zasługi w rozwoju ośrodka położył pierwszy oficjalny przewodnik po Szczelińcu Wielkim - Franz Pabel. Budynek w stylu tyrolskim może ugościć 38-43 gości, posiada również zaplecze sanitarne, bar, świetlicę czy dostęp do internetu (źródło zdjęcia).


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja