Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Nad uzdrowiskowym deptakiem góruje wybudowany na wschodnim brzegu Bystrzycy Dusznickiej kościół, postawiony prawdopodobnie w 1910 roku. Świątynia “zastąpiła” kaplicę, którą pozostawiła po sobie w 1650 r. misja jezuitów.

Przybytek wybudowali Niemcy, kiedy to uzdrowisko “Altheide Bad” zaczęło gwałtownie zyskiwać na popularności, a do ówczesnej Polanicy-Zdroju coraz liczniej zaczęli ściągać kuracjusze oraz nowi mieszkańcy - tych drugich przyciągały sukcesy i rozwój przedsiębiorstw oraz fabryk miejscowych biznesmenów, zwłaszcza panów Berlita i Haasego.

Kościół wyróżnia się pełną zaokrągleń bryłą, zewnętrznymi płaskorzeźbami oraz bogato przystrojonym wnętrzem. Efektowne polichromie, pełne wymyślnych dekoracji i rzeźb ołtarze, chrzcielnica czy ambona główna, stylowa galeria z organami, wreszcie liczne malowidła i obrazy.

Wśród tych ostatnich należy wyróżnić “łaskami słynący” wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który stał się przyczynkiem do utworzenia w polanickim kościele maryjnego sanktuarium. To wierna kopia świętej ikony będącej w posiadaniu rzymskiego zakonu Ojców Redemptorystów, wykonana w 1903 r. na prośbę wiernych ze Stanisławowa - tego na kresach wschodnich. W 1945 r. obraz trafił do Polanicy razem z przesiedleńcami.

Polanicka parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny regularnie organizuje koncerty muzyki organowej i kameralnej. Te wspaniałe muzyczne wydarzenia mają stałe miejsce w miejskim kalendarzu kulturalnym, grane są od początku maja do końca września. Inicjatywa to efekt zaangażowania profesora Andrzeja Chorosińskiego.

Dodaj opinię

Piękna świątynia, wybudowana w 1910 r. w czasach wyjątkowego “prosperity” polanickich firm oraz uzdrowiska. Dobrobyt widać zarówno po ciekawej, zdobionej bryle i pełnym bogatych dekoracji wnętrzu kościoła. Parafia Wniebowzięcia NMP uzyskała w ostatnich latach status sanktuarium maryjnego - a to dzięki cudownemu obrazowi Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół pw. Wniebowzięcia NMP.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij