Kościół Wniebowzięcia NMP

Jest najokazalszą świątynią nie tylko w Kłodzku, ale i w regionie. Kościół Wniebowzięcia NMP (Plac Kościelny 9) budowano w kilku etapach od 1344 r. do ok. 1555 r.

Inicjatorem jego powstania był arcybiskup praski, syn kłodzkiego kasztelana, Arnost z Pardubic. Emocjonalnie bardzo związany z miastem arcybiskup, zgodnie ze swym życzeniem, został pochowany w kłodzkim kościele. Świątynię wzniesiono z kamienia jako trójnawową bazylikę z 7 przęsłami i 3 absydami na końcach naw. W jej froncie dominują 2 kwadratowe wieże wystawione po obu stronach głównego portalu. Są one nakryte prostymi, czterospadowymi dachami i połączone ze sobą murem kurtynowym. Nawa główna przekryta jest sklepieniem siatkowym, a nawy boczne krzyżowo-gwiaździstym. Bryła świątyni ma więc charakter późnogotycki. W jej wnętrzu dominuje jednak barok.

Jej wyposażenie pochodzi głównie z XVII i XVIII w. i jest zasługą jezuitów, którzy przejęli świątynię z rąk protestantów w 1624 r. Szczególnie cenna jest ambona ufundowana w 1717 r., autorstwa Michaela Klahra. Ten wybitny przedstawiciel śląskiego baroku właśnie w kłodzkim kościele zaczynał swą rzeźbiarską karierę. Jego dłuta są także tamtejsze konfesjonały wykonane w latach 1717-20 czy prospekt organowy z lat 1722-24. Na uwagę zasługuje również ołtarz główny autorstwa Kristofa Tauscha, pomnik biskupa Arnosta pochodzący z lat 1727-29 czy wykonana w XIV w. figura „Kłodzkiej Madonny z Czyżykiem”.

Wspaniała, późnobarokowa brama przed kościołem zwana Bramą Czarną jest pozostałością okalającego niegdyś świątynię muru. Wraz z przykościelnym cmentarzem mur został zlikwidowany pod koniec XIX w. Bramę zdobią figury św. Franciszka Ksawerego, św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Borgiasza.

Kościół połączony jest krytym pasażem z kolegium jezuickim wybudowanym w latach 1665-90. Budynek kolegium wzniesiony jest na planie prostokąta, ma 3 kondygnacje, od wewnątrz obiegają go zamknięte krużganki.

Obecnie mieści się w nim m.in. klasztor jezuitów i liceum ogólnokształcące.

Źródło zdjęcia: http://www.klodzko.jezuici.pl/

Dodaj opinię

Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce. To trójnawowa bazylika, budowana od 1344 do 1555 roku, o późnogotyckim kształcie i barokowym wnętrzu. Przy czym bogactwo i liczba kunsztownych zdobień, dekorowanego wyposażenia i innych dzieł sztuki sakralnej zgromadzonych w kłodzkim kościele Wniebowzięcia NMP, robi oszałamiające wrażenie (zdj, użyczone).

Kościół Wniebowzięcia NMP adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Wniebowzięcia NMP, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Wniebowzięcia NMP.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Wniebowzięcia NMP opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij