Most św. Jana na Młynówce

To jeden z najbardziej znanych mostów na Ziemi Kłodzkiej. Pomimo swych niewielkich rozmiarów porównywany jest wszak do mostu Karola w Pradze. Most św. Jana przerzucony jest nad Młynówką i łączy Wyspę Piasek z historycznym centrum Kłodzka.

Przypuszczalnie jego budowę w pierwotnej formie ukończono w 1390 r. Jej początki sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XIII w. Most wzniesiono z kamienia oraz barokowej i późniejszej cegły. Jako zaprawę zastosowano najpewniej spoiwo wapienne z dodatkiem ogromnej ilości kurzych białek, przez co niektórzy nazywają go „Mostem na jajach”. Inne popularne określenia tego pięknego zabytku to "most gotycki" oraz "most Wita Stwosza".

Zabytek wspiera się na 3 filarach i posiada 4 przęsła, przy czym 2 skrajne są węższe i ostrołukowe. Niegdyś na końcach mostu znajdowały się bramy Górna i Dolna. Tę pierwszą wzniesiono już w XIII w. i jak się przypuszcza stanowiła ona część miejskich murów obronnych. Dolną zbudowano w drugiej połowie XV w. Obie zostały rozebrane w XIX stuleciu.

Most był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany, zwłaszcza w czasie wojen husyckich oraz remontowany w stuleciach XVII-XXI. Owocem ostatniej renowacji z 2007 r. jest nowa kostka brukowa oraz oświetlające zabytek, stylowe lampy. Most ozdobiony jest przez 6 kamiennych figur, które zostały ufundowane przez bogatych mieszkańców Kłodzka w XVII-XVIII w.

Po zachodniej stronie zabytku, na przechodniów spoglądają rzeźby patrona mostu, najpopularniejszego na Śląsku świętego - św. Jana Nepomucena, a także św. Wacława oraz figura ukazująca Pietę, po wschodniej zaś patron miasta św. Franciszek Ksawery, Ukrzyżowany, oraz rzeźba przedstawiająca Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Panny Marii.

Dodaj opinię

Mniejszy, za to starszy “bliźniak” praskiego Mostu Karola. Piękną i zdobną przeprawę nad Młynówką, łączącą centrum Kłodzka z Wyspą Piasek, wybudowano już w 1390 r. Oczywiście konstrukcję na przestrzeni dziejów wielokrotnie remontowano i modernizowano. Kłodzki most posiada 6 pięknych, kamiennych rzeźb z XVII i XVIII w., prezentujących biblijne sceny i świętych.

Most św. Jana na Młynówce wart uwiecznienia na wideo - świetnie to zrobi firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Most św. Jana na Młynówce adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Most św. Jana na Młynówce, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Most św. Jana na Młynówce.
  • Ulica
    Wita Stwosza
    Most św. Jana na Młynówce mieści się przy ulicy Wita Stwosza w Polanicy-Zdrój
  • 57-300 Kłodzko
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Most św. Jana na Młynówce opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij