Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa

Zdecydowanie najważniejszy obiekt w całej uzdrowiskowej infrastrukturze Polanicy-Zdroju. To tutaj wszystkim chętnym udostępnia się najcenniejsze naturalne skarby miejscowości, jakimi są źródła leczniczych wód mineralnych.

Pijalnię - czy też “Helenenbad” (Łazienki Heleny) wybudowano w latach 1910-11, na miejscu po zburzonej willi i przestarzałym pawilonie, który służył coraz liczniejszym kuracjuszom za coraz mniej komfortową halę spacerową. Budynek zaprojektowali Paul Rother do spółki z Felixem Wildem. Architekci odeszli od obowiązującego wówczas stylu eklektycznego i przygotowali konstrukcję klasycystyczną z wyraźnymi elementami secesyjnymi. Charakterystyczne dla polanickiej pijalni jest to, iż oglądana od strony Parku Zdrojowego, prezentuje się zupełnie inaczej niż widziana z ulicy Zdrojowej.

Źródło najpopularniejszej wody, nazwanej z czasem Wielka Pieniawa, wywiercono w 1904 roku. Wydobywana jest z głębokości ponad 34 metrów pod ziemią. Zawiera stabilne ilości takich minerałów, mikro- i makroelementów jak dwutlenek węgla, magnez, wapń, żelazo, krzem, miedź, potas, sód, chlor, lit czy krzem. Taka mieszanka pozytywnie wpływa na odporność organizmu i procesy trawienne. Pomaga również przy chorobach przewodu pokarmowego.

Pijalnia Wód Mineralnych mieści w sobie również źródła Staropolanki (dawniej Pieniawy Józefa), część sanatoryjną (pokoje dla 60 osób) i 36 kabin kąpielowych. A także halę spacerową oraz szereg różnych lokali: restauracji, kawiarni, cukierni, czytelni bądź sklepów z wszelkich branż. Bardzo blisko sąsiaduje z Teatrem Zdrojowym.

Dodaj opinię

Interesujący architektonicznie budynek i dostęp do najcenniejszych naturalnych źródeł w całej Polanicy. Stylowe, klasycystyczno-secesyjne “Łazienki Heleny” wybudowano w 1911 roku. W uzdrowiskowej Pijalni Wód Mineralnych można za niewielką opłatą skosztować Staropolanki i Wielkiej Pieniawy - obie wody o bogatym składzie wykorzystywane są od grubo ponad 100 lat.

Zapraszamy na relację z Polanicy Zdrój camilla14a.blogspot.com

Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij