Ruchoma Szopka

Jest przykładem mrówczej pracy, niezwykłej cierpliwości, daru obserwacji i szczerej, prostej religijności.

Ruchoma Szopka znajdująca się w Czermnej, stanowiącej obecnie część Kudowy-Zdroju (ul. Kościuszki 101) przedstawia miasto i jego okolice wypełnione przez 250 ruchomych figurek odgrywających sceny z życia mieszczan, pasterzy oraz narodziny Chrystusa.

W latach 1904-24 wyrzeźbił ją w lipowym drewnie jeden człowiek, rzeźbiarz samouk Frantisek Stepan. Od 1927 r. figurki napędzane są elektrycznie.

W latach 1930-38 ten ludowy twórca dobudował do szopki drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów.

Warto dodać, że w okolicy znajduje się jeszcze jedna ruchoma szopka - w Wambierzycach (Objazdowa 6). Jest ona starsza od tej w Kudowie, ponieważ jej autor - Longin Wittig zaczął rzeźbić ją w 1850 roku. Gdy zmarł w 1895 roku, prace nad szopką przejął jego syn Hermann rzeźbiąc i uruchamiając kolejne scenki. Co ciekawe, mechanizmy poruszające wambierzycką Szopką są niezmienne od ponad 100 lat.

Dodaj opinię

Dzieło życia Frantiska Stepana, rzeźbiarza-samouka, który przez ponad 20 lat żmudnej pracy stworzył 250 figurek. Wszystkie z drewna lipowego, wszystkie wystrugane scyzorykiem. Poza narodzinami Jezusa, pokazują też scenki rodzajowe z życia Kudowy na przełomie XIX i XX wieku. W 1927 r., 3 lata po ukończeniu prac, ruchoma szopka doczekała się napędu elektrycznego.

LINK DO PANORAMY
Ruchoma Szopka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ruchoma Szopka, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ruchoma Szopka.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Ruchoma Szopka - telefon: +48748663717
  • Ulica
    Kościuszki 101
    Ruchoma Szopka mieści się przy ulicy Kościuszki 101 w Polanicy-Zdrój
  • 57-350 Kudowa-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ruchoma Szopka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij