Szczeliniec Wielki

Spłaszczony, rozległy masyw w Sudetach Środkowych zbudowany z późnokredowych skał. Szczeliniec Wielki sięga maksymalnie 919 m n.p.m. - tym samym jest najwyższą górą w całych Górach Stołowych. A niejako przy okazji również największym szczytem uformowanym przez niesfałdowane piaskowce na naszym kontynencie. Oczywiście teren ten stanowi rezerwat przyrody, powołany do życia w 1957 roku. Szczeliniec obejmuje swą ochroną także Park Narodowy Gór Stołowych.

Masyw jest naturalnym, skalnym labiryntem, uformowanym przez miliardy lat żmudnych procesów geologicznych. Wiatr i woda wyżłobiły w skałach niezwykłe kształty, mocno pobudzające wyobraźnię do pracy. Nazwy poszczególnych formacji mówią właściwie same za siebie: Niedźwiedź, Panna, Koński Łeb i niemal 20 kolejnych.

Przez kolejne atrakcje na Szczelińcu Wielkim prowadzi jednokierunkowy, czerwony szlak. Płatny - bilety sprzedawane są przy schronisku. Specjalne tablice upamiętniają najważniejsze osobistości, które “odkryły dla świata” uroki szczytu: poetę i pisarza J.W. Goethego oraz J.Q. Adamsa, prezydenta USA.

Licząca ponad 1,5 km, bardzo kręta trasa nosi jednak imię Franza Pabla: inicjatora turystycznego zagospodarowania góry w XIX wieku. Właśnie działalności dawnego sołtysa położonego u stóp góry Karłowa współcześni wędrowcy zawdzięczają choćby wykucie niespełna 700 praktycznych schodków. Warto też zatrzymać się przy kilku tarasach widokowych, z uwagi na niepowtarzalne panoramy - na właściwie całą Ziemię Kłodzką, a przy sprzyjających warunkach pogodowych również Karkonosze.

Strome i pełne rozmaitych zagłębień skały w naturalny sposób uczyniły ze Szczelińca Wielkiego bardzo popularną - i jak uważają doskonale obeznani z tematem: bardzo dobrą - miejscówkę do uprawiania wspinaczki.

Źródło zdjęcia: kudowa.pl

Dodaj opinię

Najwyższy (919 m n.p.m.) szczyt w Górach Stołowych i największy w Europie masyw niesfałdowanego, późnokredowego piaskowca. Rozległy, spłaszczony wierzchołek tworzy prawdziwy skalny labirynt, a oryginalne kształty wielu z głazów przyczyniły się nadani im osobnych nazw. Szczeliniec Wielki stanowi również świetną, ale i wymagającą miejscówkę wspinaczkową.

Szczeliniec Wielki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szczeliniec Wielki, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szczeliniec Wielki.
  • Ulica
    Park Narodowy Gór Stołowych
    Szczeliniec Wielki mieści się przy ulicy Park Narodowy Gór Stołowych w Polanicy-Zdrój
  • 57-350 Kudowa-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szczeliniec Wielki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij