Szopka Ruchoma

Dzieło życia dwóch pokoleń familii Wittigów, czyli najstarsza zachowana do dziś ruchoma szopka w Polsce. Prace nad nią trwały przez ponad pół wieku, od 1850 roku począwszy. Do wyjątkowego przedstawienia zaangażowano ok. 800 kunsztownie rzeźbionych w drewnie figurek. Mniej więcej 300 z nich zaprzęgnięto w skomplikowane mechanizmy korbowe, dzięki którym konstrukcja ożywa.

Żeby było ciekawiej, system napędzający szopkę przez ponad 100 lat nie został w ogóle wymieniony - wymaga tylko cotygodniowej konserwacji. Świadczy to jak najlepiej o poziomie rzemiosła Longina Wittiga: zegarmistrza, który w wolnych chwilach lubił coś wystrugać. W jego ruchomej szopce widać inspiracje miejscowościami, w których mieszkał, m.in. Nową Rudą czy Wambierzycami.

Longin sam wykonał jedynie, klasyczną, jasełkową część szopki. Jeden z jego trzech synów, Hermann, powiększył dzieło ojca o kolejne scenki. Są to “Rzeź niewiniątek na rozkaz Heroda”, “12-letni Jezus w świątyni”, “Święta Rodzina przy pracy”, “Ostatnia Wieczerza” oraz zupełnie niebiblijne przedstawienia pracy w kopalni i ludowej zabawy w mieście.

Wambierzycka szopka ruchoma ani razu nie opuściła swojego pierwotnego miejsca - wciąż stoi w tym samym domu, w którym mieszkali Wittigowie.

Dodaj opinię

Najstarsza i największa ruchoma szopka, którą można podziwiać aktualnie w Polsce. Składa się z 800 pieczołowicie wystruganych figurek, a porusza się ok. 300 z nich. Wambierzycką szopkę zaczął budować miejscowy zegarmistrz, Leonid Wittig w 1850 r. Jego dzieło kontynuował jeden z synów, Hermann. Stary mechanizm ożywiający kolejne sceny działa już ponad 100 lat.

Szopka Ruchoma adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szopka Ruchoma, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szopka Ruchoma.
Ceny biletów / cennik wejść do Szopka Ruchoma. Redakcja serwisu www.polanicazdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 3 zł
    Szopka Ruchoma cena biletu ulgowego: 3 zł
  • 6 zł
    Szopka Ruchoma cena biletu normalnego: 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szopka Ruchoma opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij