Teatr Zdrojowy

Zaprojektowany przez Otto Büttnera, powstał w 1925r. z inicjatywy spółki Altheite-Bad. Celem teatru miało być upowszechnianie wysokiej kultury muzycznej i teatralnej wśród mieszkańców, gości i kuracjuszy uzdrowiska. Sezon teatralny zainaugurowały występy berlińskiej „Rotterbühne”. W tamtym okresie grywano aż cztery przedstawienia tygodniowo.

Po wojnie teatr przeszedł w użytkowanie Państwowego Uzdrowiska w Polanicy-Zdroju. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z miejscowym zespołem, służąc mu radą i pomocą w opracowywaniu repertuaru oraz grała na scenie teatru. W roku 1953 kreowała tytułową postać w „Moralności pani Dulskiej”, rok później w „Ożenku” rolę Fiokły, a w 1955 roku wzbudziła aplauz jako Podstolina w „Zemście”.

W tym zabytkowym budynku aktualnie mieści się polanickie Centrum Kultury i Promocji. Organizowane są tam różnorodne zajęcia skierowane do mieszkańców, a także wiele imprez kulturalnych. Obok wystaw, koncertów, występów i rozmaitych targów, Teatr Zdrojowy kusi wydarzeniami cyklicznymi. Należą do nich:

  • Cały Kazio – Festiwal Marii Czubaszek;
  • Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim;
  • Muzyczne Parkowanie;
  • Krakowski Salon Poezji w Polanicy-Zdroju;
  • Poeci Bez Granic;
  • Spotkania Radością Malowane – Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci Niepełnosprawnych;
  • Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych Tęcza Polska;
  • Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej;
  • Międzynarodowy Festiwal Szachowy imienia Akiby Rubinsteina;

Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwilińskiej mieści się przy ul. Parkowej 2 w Polanicy-Zdroju. W latach 2010-2011 przeszedł gruntowną modernizację.

Dodaj opinię

Dom dla sztuki wyższych lotów, wybudowany w 1925 r. z inicjatywy ówczesnych władz uzdrowiska według projektu Otto Büttnera. Największą gwiazdą w historii polanickiej sceny była Mieczysława Ćwiklińska - dzisiejsza patronka instytucji. ZabytkowyTeatr Zdrojowy jest aktualnie siedzibą Centrum Kultury i Promocji, organizatora najważniejszych wydarzeń w Polanicy.

Filmowaniem Teatru Zdrojowego może zająć się firma KM Studio filmy reklamowe Wrocław

LINK DO PANORAMY
Teatr Zdrojowy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Teatr Zdrojowy, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Teatr Zdrojowy.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Teatr Zdrojowy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij