Zamek Międzylesie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Miejsce będące świadkiem ponad 700 lat historii. Niegdyś pozostawione samotnie na niszczycielskie działanie czasu i żywiołów, obecnie dzięki kolejnym pracom remontowym i modernizacyjnym powoli odzyskuje dawny blask minionej chwały.

Konstrukcja zachowała po kawałku wszystkich fragmentów świadczących o jej dziejach i przeznaczeniu. W połowie XIV stulecia gotycka twierdza broniła dostępu na ziemie czeskie i zapewniała ochronę licznym kupcom (popularne trakty handlowe przebiegały w okolicy już w starożytności – w tym legendarny bursztynowy szlak). Większa jego część spłonęła w trakcie wojen husyckich – do dziś zachowała się wieża, przez okopcenie i osmolenie zaczęto nazywać ją Czarną. Według miejscowej legendy, wewnątrz we wspomnianym pożarze zginęła żona księcia Ottona von Glaubitza, który zamknął ją tu za liczne zdrady. Od tej pory księżna nawiedza międzyleski zamek – podobno 29 maja każdego roku, w rocznicę swojej śmierci, spaceruje po balkonie Czarnej Wieży.

Odbudowana warownia trafiła w ręce von Tschirnausów, którzy w drugiej połowie XVI wieku wybudowała tutaj okazały renesansowy dwór. Pałac kilkukrotnie rozbudowywano – najważniejszą przeróbką było dobudowanie dwóch skrzydeł utrzymanych w stylu barokowym po niespełna 100 kolejnych latach. W dworze zatrzymał się król Jan III Sobieski, wracający do kraju po odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku. Zamek Międzylesie przetrwał w takiej formie do 1945 roku, kiedy ówcześni właściciele z rodu Althannów opuścili posiadłość w obawie przed armią radziecką.

Pałac z cennych sprzętów, wyposażenia i dzieł sztuki rozgrabili żołnierze, mieszkańcy i... urzędy, które miały opiekować się zabytkiem. W 1950 r. zamek przejął Skarb Państwa i przystosował na ośrodek wczasowy. Pożar w 1972 r. poczynił poważne zniszczenia w części renesansowej, niestety kolejne instytucje nie potrafiły sobie odpowiednio poradzić z utrzymaniem pałacu we właściwym stanie. W 2008 r. powołano spółkę, która zajmuje się rewitalizacją zabytku i udostępnianiem kolejnych jego części dla działalności turystycznej. Zamek w Międzylesiu trafił już na Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców.

Poza klasycznym zwiedzaniem, Zamek Międzylesie oferuje turystom m.in. zabawy z dreszczykiem, zawody łucznicze i grę w bule (petanque). Funkcjonują również hotel (75 łóżek, docelowo 185),restauracja i kącik dla dzieci. Można tu zorganizować imprezę okolicznościową, integracyjną lub konferencję. W zamkowych wnętrzach przeprowadzane są również artystyczne wystawy i wydarzenia kulturalne. Plany na przyszłość zawierają m.in. budowę krytego basenu z centrum SPA, kawiarnię, 2 sale myśliwskie czy… klub nocny w zamkowych piwnicach.

Cennik
  • Zwiedzanie dzienne: 3 tury codziennie (12,14,16); bilety 15 zł i 7,5 zł (goście hotelowi 33% zniżki)
  • Zwiedzanie nocne („odkrywanie tajemnic” - pochodnie, skarby, duchy i upiory, życie codzienne przed setkami lat) – 30 zł/os. Grupa minimum 4 osób po wcześniejszej rezerwacji
  • Gra „Escape the Castle” (60 min na rozwiązanie zagadek i „ucieczkę”) - 100zł za grupę (od 2 do 4 osób),konieczna rezerwacja telefoniczna
Mini przewodnik

Zabytkowa budowla o historii sięgającej XIV wieku. W zamku ocalały fragmenty wystawione w średniowieczu, z legendarną Czarną Wieżą na czele. W II poł. XVIw. właściciele przebudowali warownię na renesansowy dwór - z jego gościnności korzystał Jan III Sobieski w trakcie powrotu spod Wiednia. Zamek Międzylesie posiada rozbudowaną ofertę zgłębiania jego tajemnic.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja