Wambierzyce

Zaledwie 10 km na północny zachód od Polanicy Zdroju leżą Wambierzyce, jakie z uwagi na charakter znajdujących się w nich zabytków przez niektórych bywają nazywane Dolnośląską Jerozolimą.

Piętrzy się tutaj wybudowana w latach 1715-20 świątynia Najświętszej Marii Panny, która w 1936 r. została przez papieża Piusa XI podniesiona do rangi bazyliki. Ze znajdującego się przed nią placu z przylegającymi do niego kamienicami wychodzą uliczki zakończone 17 bramami prowadzącymi na wzgórza o nazwach identycznych jak nazwy wzgórz, które wyrastają na Ziemi Świętej, np. Synaj, Tabor, Kalwaria.

Wzgórza zabudowane są kaplicami i stacjami Męki Pańskiej pochodzącymi zwykle z XVIII/XIX w. Ciekawostką jest, że jedną z wambierzyckich kaplic (nr 57), nieopodal bazyliki stroi figura św. Wilgefortis – nie uznawanej przez kościół katolicki świętej, która według legendy zmarła na krzyżu jako męczennica.

Dodaj opinię
Wambierzyce adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wambierzyce, zobacz gdzie w Polanicy-Zdrój zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wambierzyce.
  • 57-420 Wambierzyce
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wambierzyce opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij